BEYNİ GELİŞTİREN İLAÇ: EZBER

Beynimizi geliştirmenin ve fonksiyonlarını artırmanın mümkün olduğunu ifade eden A.Ü. Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, bol bol ezber yaparak beyin hücrelerinin en aktif hâle gelebileceğini söyledi.
İnsan beyninde milyarlarca beyin temel hücresi olduğunu ifade eden Prof. Aydın; "İnsan beyninde yüzlerce milyar beyin temel hücresi ve birkaç trilyon bu hücrelere yardım eden ve destek olan lojistik hücreler vardır. Günümüzde bu hücrelerin ancak yüzde 2'si kadar olan kısmını kullanabilmekteyiz. Müthiş bir enerji kaynağı olduğuna inandığım beynimizi geliştirmek, fonksiyonlarını artırmak ve muhâkeme istidadını geliştirmek kendi elimizdedir" diye konuştu.
İnsan beyninin fonksiyonlarını artırmanın en güzel yolunun ezber yapmak olduğuna dikkat çeken Prof. Aydın şunları söyledi: Beyin hücrelerini aktif hâle getirebilmek için tatbîk edilen ezber yapma tekniğinin en güzel örneğini Japon Eğitim Sistemi'nde görmekteyiz. Japonlar çocuklarına okul çağında aklınıza ne gelebiliyorsa ezber yaptırmaktadırlar. Ezber ameliyesi, beyin hücreleri arasındaki irtibatları aktif hâle getirir. Beyindeki tek bir hücrenin 10 ayrı irtibatı (bağlantısı) vardır. Bu irtibatların hepsi de aktif hâle gelebilmektedir. Bu irtibatlar arasındaki haberleşme, aklımızın alamayacağı, bugünkü metodlarla ifade edemeyeceğimiz bir hızla gerçekleşmektedir. Ezber ne kadar fazla yapılırsa bu irtibatlardaki (bağlantılar-daki) haberleşme ağı da o kadar gelişmekte ve beynin muhâkeme gücü o derece artmaktadır" dedi.
Bugüne kadar çok çalışmaktan hasta olan bir beyin ortaya çıkmamıştır ama tembellikten ve çalışmamaktan dumura uğramış, fonksiyonlarını yitirmiş birçok beyin görülmüştür. Çocuklara bol miktarda ezber yaptırmanın beyin hücreleri açısından birçok faydalarının olacağı da muhakkaktır. (Basın, 94)

sponsorlu bağlantılar