Roald Hoffmann

Avrupa'nın karanlık gün mutlu bir Yahudi ailenin çocuğu olarak geldi. 18 Temmuz 1937 tarihinde Clara (kızlık soyadı Rosen) ve Zloczow Hillel Safran, Polonya'da doğdu. Annem ve babam doğduğunda İskan Soluk tipik Bu kasaba, Avusturya-Macaristan bir parçası oldu. Benim zaman Polonya ve Sovyetler Birliği'nin bir parçası artık. Roald Amundsen, ilk İskandinav bağlantı almıştır. Babam inşaat mühendisi, bir okul öğretmeni eğitim Lvov (Lemberg) Politeknik, annem eğitim oldu.

1939 yılında savaş başladı. Polonya parçası 1939-1941 Rus işgali altında idi. 1941 karanlığa Sonra indi ve Polonya Yahudilerinin imha başladı. Biz bir çalışma kampına, bir getto gitti. Babam, 1943 yılında kampın annem ve beni dışarı kaçak ve savaşın geri kalanı için yakındaki bir köye bir okul evin tavan arasında iyi bir Ukraynalı tarafından gizli. Babam kampı geride kaldı. O keşfedilen bir koparma girişimi düzenledi. Hillel Safran Haziran 1943 yılında Naziler ve onların yardımcıları tarafından öldürüldü. Ailemin geri kalanının çoğu da benzer bir kaderi yaşadı. Annem ve ben, ve yakınlarının bir avuç atlattı. Biz Haziran 1944 yılında Kızıl Ordu tarafından serbest bırakıldı. 1944 yılının sonunda, nihayet okula gittim, Krakow, sonra Przemysl'dan ve taşındı. Annem yeniden evlendi ve Paul Hoffmann, ölümünden iki ay önce Nobel Ödülü duyuruya kadar bana kibar ve nazik bir baba oldu.

1946 yılında Çekoslovakya Polonya bıraktı. Avusturya'da Linz yakınlarında oradan zorla göç ettirilmiş insanlar kampına Bindermichl taşındı. 1947 yılında Münih, Almanya'da Wasseralfingen bei Aalen başka bir kampa gitti. Washington'un Doğumgünü 1949 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi.

Ben, bu noktada oldukça hızlı bir şekilde, benim altıncı dili İngilizce öğrendi. Not sonra 93 ve not 16, Brooklyn, büyük Stuyvesant Yüksek Okulu, New York seçici bilim okulların biri gitti. Dikkate değer bir grup erkek - sınıf arkadaşlarım arasında avukatlar, ancak gelecek bilim adamları, tarihçiler, yazarlar sadece. Yaz aylarında Catskills'deki, biçimlendirici bir deneyim Kampı Çocuk gitti. Elinor, kız kardeşi, 1954 yılında doğdu.

1955 yılında Columbia College tıp eğitimine bir öğrenci olarak başladı. O yaz ve sonraki ES ile Washington'da Ulusal Standartlar Bürosu çalıştı Newman ve R.E. Ferguson. JP Cumming, Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'nda çalıştı yaz sonra. Bu yazları araştırma sevinçleri beni tanıttı çünkü önemli olduğunu ve bana, Columbia Üniversitesi'nde bazı rutin dersler alarak devam etti. Ben G.K., bazı iyi bir kimya öğretmeni oldu Fracnkel ve R.S. Halford, mükemmel bir öğretim görevlisi, R. Schneider. Ama benim sigara fen dersleri benden önce açılan dünya benim Columbia gün iyi hatırlıyorum ne olduğunu söylemek gerekir. Neredeyse sanat tarihine geçti.

1958 yılında Harvard Üniversitesi'nde lisans çalışması başladı. W.E. ile çalışmak için tasarlanmıştır Moffitt, dikkat çekici bir genç teorisyeni, ama orada benim ilk yıl içinde öldü. Bir genç öğretim görevlisi, M.P. Gouterman, o zaman teorik çalışma yaparken ilgilendi Harvard'da birkaç öğretim üyesinden biriydi ve onunla araştırma başladı. 1959 yazında ben PO burs var Yaz Okulu katılmak Uppsala Lowdin Kuantum Kimya Grubu. Okul Lidingö, Stockholm dışında bir ada yapıldı. Ben bir yaz okulunda bir resepsiyonist olarak bir iş vardı Eva Börjesson tanıştı ve ertesi yıl evlendiler.

Ben, Harvard geri geldi bazı prematüre (patlayıcı) deneysel çalışmalar başladı ve Eva ve Sovyetler Birliği'nin bir yıl boyunca çıkardı. ABD-SSCB lisansüstü öğrenci değişimi, ikinci yıl oldu. AS ile Moskova Üniversitesi az 9 ay süreyle çalıştı Excitor teorisi üzerine Davydov. Eva ve ben o büyük merkez binasında Moskova Üniversitesi, kanatlarının biri, Zona E yaşadı. , O zaman, Rus kültürü tarihi Rus ve faiz yeterlilik.

ABD'ye döndükten araştırma danışmanları açık ve sadece Harvard'a gelmişti WN Lipscomb ile çalışmaya başladı. Bilgisayar kullanımı sadece geliyordu. Lipscomb Kullanıcı teşvik ve coşkun rehberlik, LL Lohr ve ben sonunda genişletilmiş Hückel yöntemi olarak adlandırılan programlanabilir ile. Ben genel olarak bor hidrürler ve çok yüzlü molekülleri uygulanır. Bir gün, bir bu yöntemi kullanarak yaklaşık sağ etan iç rotasyon bariyer alabilir keşfetti. Bu organik moleküllerin işin başlangıcı oldu.

1962 yılında ilk Harvard doktora olarak, benim doktora aldı Lipscomb ve Gouterman. Çeşitli akademik işler mevcut idi ve ben de Harvard'da Fellows Derneği Junior Bursu teklif edildi. Junior Bursu seçti. Toplum (1962-1965) takip eden üç yıl, özellikle organik kimya, bana teoriden uygulanan teorisine çıkarlarını geçmek için zaman verdi. EJ oldu. Bana öğrettiği Corey, örneğin, organik kimya heyecan verici oldu. Ben her türlü organik dönüşümleri bakmak için başladı ve bu yüzden RB Woodward bana sonradan Elektrosiklik Reaksiyonlar denmeye ne hakkında bazı sorular sorulduğunda, 1964 yılında Bahar hazırlanmıştır. Harvard Üniversitesi'nde geçen yıl heyecan vericiydi. Büyük bir hızla organik kimya öğrenme ve üstün bir akla erişim kavuşmuştur. RB Woodward, düşünce berraklığı, konsantrasyon güçler, kimya ansiklopedik bilgi, ve modern kimyanın benzersiz bir estetik duygusu sahipti. O bana öğretti, ben de başkalarına öğretti.

1962 - 65 dönemi, hem de diğer şekillerde yaratıcı: İki çocuk, Hillel Jan ve Ingrid Helena, Eva ve benim için doğmuşsun.

O zamandan beri olduğu 1965 yılında Cornell geldi. Meslekdaşlar bir bölümü, büyük bir üniversite ve hoş bir toplum beni mutlu etti. Fiziksel Bilim John A. Newman Profesör şimdi duyuyorum. Ben benim mesleğinin onur birçok aldık. Ben 1973 yılında RB Woodward ile ortaklaşa alınan Organik Kimya, Amerikan Kimya Derneği Kullanıcı AC Cope Ödülü yanı sıra, sadece 1982 yılında Anorganik Kimya toplumun Ödülü, bu almak için tek kişi için seçilir var ki özellikle gurur duyuyorum bilimin farklı altbaşlıklarla iki ödül.

Ben bilime katkılarını özetlemek için istenmiştir.

Kararlı ve kararsız moleküllerin elektronik yapısı, araştırma konuları ve reaksiyonlarda geçiş durumları. Ben orta büyüklükte hem organik ve inorganik moleküllerin yapısı ve reaktivite sorunları, çeşitli hesaplama yöntemleri, semiempirical ve nonempirical yanı sıra nitel argümanlar geçerlidir. Benim ilk büyük katkı genişletilmiş Huckel yöntemi geliştirilmesi, molekülleri yaklaşık sigma ve pasta-elektronik yapısı hesaplanmasına izin verilen bir moleküler orbital şeması ve moleküler konformasyonlar ve basit bir potansiyel yüzeyler makul tahminler verdi. Bu hesaplamalar sigma elektron ve özellikleri ilgi bir rönesans oldu. Benim ikinci büyük katkısı organik reaksiyonlarda ara geçiş devletler ve elektronik yapısı iki yönlü bir keşif oldu. RB Woodward ve verimli bir işbirliği içinde uyumlu reaksiyonların analizi için uygulanan simetri ve yapıştırma basit ama güçlü argümanlar. Bu hususlar dikkate değer bir prediktif değeri var ve çok verimli deneysel çalışmalar harekete geçirdi. İkinci yaklaşımda ise, çeşitli semiempirical yöntemleri yardımı ile, analiz, organik kimya karbonyum iyonlar, diradicals methylenes, benzynes, vb reaktif ara türlerinin çoğu moleküler orbitaller

Son zamanlarda ben ve benim işbirlikçileri organometalik ve inorganik moleküllerin yapısı ve reaktivite keşfetmek olmuştur. Yaklaşık moleküler orbital hesaplamaları ve simetri temelli argümanlar küçük diatomics komplekslerin birkaç geçiş metal atomları içeren kümeler, her türlü inorganik molekül temel yapısal özellikleri keşfetmek için benim araştırma grubu tarafından uygulanmıştır. Özellikle yararlı bir teorik cihaz, kavramsal milyon parçaları karmaşık molekülleri inşaat, küme yapıştırma ve olefin ve polien metal karbonil komplekslerinin denge geometrileri ve konformasyonel tercihlerini analiz etmek için benim araştırma grubu tarafından kullanılmıştır. Aslında her ligand bağlayıcı bir metal modu tatmin edici bir anlayış artık kullanılabilir ve etilen ekleme için potansiyel enerji yüzeyleri arama, indirgemeci eleme ve alkil migrative ekleme reaksiyonları ile ing organometalik reaktivite anlamak doğru bir başlangıç ​​yapılmıştır. Üç katlı ve porfirin sandviç gibi birçok yeni yapı tipleri, tahmin edilen ve son zamanlarda başkaları tarafından sentez edilmiştir. Daha inorganik bir tarafta, sistematik geometrileri, polytopal düzenlenmesi ve ikame sitesi tercihleri ​​beş, altı, yedi ve sekiz koordinasyon, köprü ya da belirli ligandlar olmaz mı etkilediği faktörler araştırılmalıdır, metal-metal yapıştırma kısıtlamaları, uranil ve diğer aktinit kompleksleri geometrisi. Ben ve benim arkadaşları genişletilmiş katı hal yapıları ve roman ileten sistemlerin tasarım üzerinde çalışmaya başlıyor.

Yukarıdaki teknik açıklama, benim büyük katkısı olduğunu düşünüyorum iletişim kurmaz. Ben bir öğretmen ve ben bununla gurur duyuyorum. Cornell Üniversitesi'nde öncelikle lisans öğretti, aslında 1966 yılından bu yana hemen hemen her yıl ilk yıl genel kimya öğretti. Ben de olmayan bilim adamları ve yapıştırma teorisi ve kuantum mekaniği lisansüstü dersleri, kimya dersleri verdi. Kimya topluluk için büyük, diğer bilim adamları, "uygulamalı teorik kimya" öğretmek için çalıştı: deney tarafından uyarılan hesaplamaları özel bir karışım ve genel modellerin inşaat birleştiğinde anlamak için çerçeveler.

Les Prix Nobel. Nobel ödülleri 1981, Editör Wilhelm Odelberg, [Nobel Vakfı, Stockholm, 1982