Wilhelm Wien

Wilhelm Wien, Doğu Prusya, Fischhausen 13 Ocak 1864 tarihinde doğdu. O toprak sahibinin Carl Wien oğlu ve bir beyefendi çiftçinin yaşam için mukadder görünüyordu, ama ekonomik kriz ve meslek kendi gizli anlamda Üniversite eğitimi götürdü. 1866 yılında anne ve babasının Drachstein taşındığında, Doğu Prusya Rastenburg ilçesinde, Wien Heidelberg Şehir Okulu'nda, 1882 yılına kadar 1880 den sonra Rastenburg 1879 yılında ilk okula gitti ve. Okuldan ayrıldıktan sonra Göttingen Üniversitesi matematik çalışma ve doğa bilimleri ve aynı yıl da Berlin Üniversitesi, 1882 yılında gitti. 1883 den 1885 kadar Hermann von Helmholtz laboratuvarda çalıştı ve 1886 yılında o ışık kırılarak metaller bölümleri ışık kırınım ve rengini üzerindeki malzemelerin etkisi üzerine yaptığı deneyler bir tez ile doktorasını aldı.

Onun çalışmaları daha sonra babasının hastalık yüzünden kesildi ve 1890 yılına kadar babasının arazi yönetimi yardımcı oldu. O, bu dönemde, ancak, Helmholtz ile bir dönem geçirmek mümkün oldu ve 1887 yılında o, ışık ve ısı ışınları metallerin geçirgenliği üzerinde deney yaptı. Babasının arazi satıldığı zaman o taşındı vardı Helmholtz, laboratuvara döndü ve endüstriyel sorunların incelenmesi için kurulan Physikalisch-Technische Reichsanstalt Başkanı olmuştu. Aix-la-Chapelle Philipp Lenard arkaya Fizik Profesörü olarak atandı İşte o 1896 yılına kadar kaldı. 1899 yılında Giessen Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak atandı. 1900 yılında, WC arkaya, Würzburg aynı konuda Profesör oldu Röntgen, bu yıl onun Lehrbuch der Hydrodynamik (hidrodinamik Ders Kitabı) yayınladı.

1902 yılında Leipzig Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak ve 1906 yılında Berlin Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak Drude başarılı Ludwig Boltzmann başarılı olmak için davet edildi, ama bu davetiyeleri de reddetti.

O hayatının geri kalanı boyunca burada kaldı, 1920 yılında Münih Fizik Profesörü olarak atandı.

Bahsedilen erken çalışmalarına ek olarak, Wien, Le Chatelier Termokonvertisör yüksek sıcaklık ölçme yöntemleri hakkında Holborn Physikalisch-Technische Reichsanstalt çalıştı ve aynı zamanda teorik çalışma, özellikle radyasyon düzenleyen yasa termodinamik yaptı ısı.

1893 yılında devletler hukuku duyurdu sıcaklığı ile dalga boyu değişiklikleri, daha sonra deplasman yasası oldu bir yasa.

1894 yılında, sıcaklık ve radyasyon, sıcaklık ve entropi boş alan radyasyon edildiği entropi bir bildiri yayınladı. Bu iş yılında tüm radyasyonlar tamamen emer o siyah cisim denilen ideal bir vücut, tanımlamak için önderlik etti. 1896 yılında böyle bir siyah cisim radyasyon kompozisyon için bir formül bulmak için yapılan çalışmalar sonucu, Wien, formül yayınladı. Daha sonra bu formül sadece kısa dalgalar için geçerlidir, ama Wien çalışmaları Max Planck, kuantum fiziği ile radyasyonun termal dengeye bu sorunu çözmek için etkin olduğunu kanıtladı. Bu iş için Wien 1911 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Bu konuda ilginç bir nokta, bu teorik çalışma, teknik sorunlar ayrılmış Enstitüsü gelen ve aydınlatma ve yüksek sıcaklık ölçümü için yeni teknikler açtı.

Wien Lenard başarılı Aix-la-Chapelle, 1896 yılında taşındığı zaman, orada, o doğa üzerinde katot ışınlarının çalışmaya başladı ve 1897 yılında vakumlu elektrik deşarjları çalışması için donatılmış bir laboratuara bulundu. Lenard pencere ile çok yüksek bir vakum tüpü kullanarak, o keşif dekanı Perrin katot ışınlarının hızla hareket eden, negatif yüklü parçacıklar (elektronlar) ibaret olduğu, iki yıl önce yaptığını doğruladı. Ve sonra, Sir J.J. olarak hemen hemen aynı zamanda Thomson, Cambridge, ancak farklı bir yöntem ile, o kendi kitle bu parçacıkların elektrik yükü arasındaki ilişki ölçülür ve Thomson gibi hidrojen atomları yaklaşık iki bin kat daha hafif olduğunu, bulundu.

1898 yılında Wien, Goldstein tarafından keşfedilen kanal ışınları okudu ve negatif yüklü katot ışınlarının pozitif eşdeğer olduğu sonucuna vardı. O sapma ölçülen manyetik ve elektrik alanlar ve elektronlar daha ağır hiç pozitif yüklü parçacıkların ibaret olduğu sonucuna vardı.

Fonu tarafından kullanılan yöntem, nükleer reaksiyonlar tarafından yayımlanan enerjilerinin hesaplanması için gerekli çeşitli atomlar ve izotoplar, kitlelerin mümkün olan en hassas ölçüm yaptı kitlelerin spectrography, yaklaşık 20 yıl sonra sonuçlandı. 1900 yılında Wien mekaniği için bir elektromanyetik olarak olasılığı teorik bir bildiri yayınladı. Daha sonra o daha basınç son derece zayıf değilse, bu ışınları artık gaz atomlar, seyahat ders boyunca elektrik yükü ile çarpışması sonucu, kaybetmek ve kazanmak, gösteren, 1912 yılında, kanal ışınları üzerine çalışmalar yaptı. Katot ayrıldıktan sonra 1918 yılında kendi parlaklık ilerici azalma ölçümü daha bu ışınları bir eser yayınladı ve bu deneyler klasik fizik, kuantum fiziği karşılık atomlar ışık titreşimleri, çürüme dediği çıkarılabilir atomların heyecanlı devletlerin sınırlı bir süre için.

Bu ve diğer Wien iş Newton kuantum fiziği geçiş katkıda saygı duyar. Max von Laue ona yazdığı gibi, "ölümsüz zafer" "diye bizi kuantum fiziğinin çok kapıları açtı" oldu.

Viyana, Berlin, Göttingen, Viyana, Stockholm, Christiania ve Washington, Bilimler Akademileri üyesi ve Frankfurt-Main-Fizik Derneği Onursal üyesi oldu.

1898 yılında Aix-la-Chapelle Luise Mehler evlendi. Onlar dört çocuğu vardı. 30 Ağustos 1928 tarihinde Münih'te öldü.

Nobel anlatım, Fizik 1901-1921, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1967

sponsorlu bağlantılar