Nikola Tesla

10 Temmuz 1856 yılında doğmuş Sırp asıllı bir bilim adamıydı. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otel odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Mühendislik üzerine eğitim aldı. 1875 yılında Avusturya Graz Politeknik okulunda, daha sonra ise Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitim aldı.

1884 yılında Avrupa’dan ABD’ye gelmiş ve Thomas Edison’un şirketinde çalışmıştır. Daha sonra yolları ayrılmış ve birbirlerine rakip olmuşlardır.

Küçük yaşta abisini kaybetmiş, şizofreniye yakın belirtiler göstermiş, bir ara zengin olup daha sonra parasız kalmış takıntılı bir insandır. Hiç evlenmemiştir. 750 civarında patenti vardır.

En büyük hayallerinden olan “Kablosuz Enerji Aktarımı” konusunda deneyler yapmıştır. kilometrelerce ötedeki lambaları kablosuz olarak aydınlatmıştır.

Nikola Tesla bilinen ilk insan yapımı şimşeği oluşturmuştur.

The Prestige (2006) filminde Nikola Tesla karakterini David Bowie canlandırmıştır. Tesla o filmde bir sihirbaza “insan kopyalama makinesi” yapan bir bilim adamıdır.

Bilinen Nikola Tesla İcatları ve Keşifleri
Alternatif akımı (AC) keşfetmiştir.
Radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, lazer teknolojisi, radarın teknolojisinin temelleri, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını…

Bazı Nikola Tesla İddaları

Tunguska Olayı
1908 yılında Sibirya’da meydana gelen Tunguska olayında bir kuyruklu yıldız parçası ya da meteorun yere çarpması sonucu oluşan büyük bir patlamananın, Nikola Tesla’nın bir deneyi sonucu olduğu idda edilmektedir.

Haarp
İddalara göre Haarp projesi ile söylenenlerin dışında iklimler değiştirilebiliyor, depremler yapılabiliyor. Bu teknolojinin temelini ise Nikola Tesla’nın çalışmaları var.

Philadelphia Deneyi
USS Eldridge adlı 1240 tonluk dev gemi iddalara göre dakikalar içinde 600 km uzağa gidip gelmiştir. Deneyin temelinde Einstein’in bir teorisi varken Nikola Tesla’nın deney çalışmalarında yer aldığı iddalar arasında.

sponsorlu bağlantılar