Dobrovský, Josef

Dobrovsky Josef doğumu 17 ağustos 1753, Gyarmat, Macaristan- ölümü 6 ocak 1829, Brno, Moravya, Avusturya imparatorluğu, Çek dil bilgini, eski çağ uzmanı ve karşılaştırmalı Slav dil biliminin önde gelen kurucularından biridir.

Katolik papazı olmak üzere yetiştirilen Dobrovsky, cizvit tarikatının 1773;te dağılmasından sonra kendini bilimsel araştırmalara verdi.

Yorulmak bilmeden eski Slav yazmalarını inceledi.Otuz yıl savaşları (1618-48) sırasında el değiştiren yapıtları bulabilmek için başta Rusya ve İsveç olmak üzere birçok yer dolaştı.

Kitabı mukaddes metinleri üzerindeki çalışmalarının etkisiyle Eski kilise Slavcasını ( Eski Bulgarca) ve daha sonra bütün Slav dili, edebiyatı,tarihi ve eski kültürünün bütün alanlarına yayıldı.

En önemli üç yapıttan ilki, Protestan görüşler içerdikleri için uzun yıllar saklı tutulan çok sayıda eski yapıt üzerine incelemelerden oluşan Geschichte der böhmischen Sprache und Litteratur;dur 1792; Bohemya dili ve Edebiyatı tarihi).

1809; Bohemya dilini öğrenme sistemli) adlı çekçe ( eskiden Bohemya dili) bilgisi kitabıyla,da bu dilin yasalarını belirleyerek önceki 150 yıl boyunca gözardı edilen edebiyat dilinin kullanımına bir düzen getirmiştir.

Karşılaştırmalı Slav araştırmalarının temeli,de Dobrovsky;nin Eski kilise Slavcası için hazırladığı dil bilgisi kitabıyla 1822 atılmıştır.

sponsorlu bağlantılar