Radar’ı Kim Buldu?

Radar havacılık sektörünün olmazsa olmazlarından olan bir buluştur. Radar uzaktaki nesneleri radyo dalgalarının yansıması aracılığıyla tespit edebilen bir cihazdır. Radar kelimesi “RAdio Detecting And Ranging” yani Radyo Algılama ve Menzil Tayini kelimesinin kısaltmasıdır.

Radar prensipte ses dalga yansıma prensibiyle benzer biçimde çalışmaktadır. Örneğin sesi yansıtan bir nesneye doğru bağırdığınızda bir yankı işitirsiniz. Eğerki sesin havada ki yayılma hızını biliyorsanız ya da ölçebiliyorsanız sesi yansıtan nesnenin ne kadar uzaklıkta olduğunu bulabilirsiniz. Radar ise radyo dalgalarını aracılığıyla taşıdığı enerjiyi nesneye iletir ve nesneden yansıyan enerji geri döner. Enerjinin nesneden sadece küçük bir kısmı yansıyarark radara geri döner. Yankı diye tabir edilen geri dönen bu enerji sayesinde radar nesnenin yönünü ve mesafesini tespit edebilmektedir.

Radar’ın mucidi ise Christian Hülsmeyer’dir. “Radarı bulan Hülsmeyer” 1904 yılında Almanya ve İngiltere’de elektromanyetik dalgalar aracılığıyla gemilerin yerini belirlemekte kullanılabilecek icadını tescil etmek için başvurmuştur. Buda Radar için atılan ilk adım olmuştur. 30 Nisan 1904 tarihinde ise Kraliyet Patent Dairesi, Christian Hülsmeyer’in bu icadını 165546 nolu belge ile tescil etmiştir. Patent üzerinde işe yaradığını gösteren bir resim mevcuttur. Ayrıca Ren nehrinde yapılan deneyler ile Radar’ın çalıştığı ispatlanmıştır. Ama en kötüsü ise Radar’ın geliştirilme nedenidir: milyonlarca insanın ölümüne sebep olan dünya savaşları.

sponsorlu bağlantılar