strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/bilima/domains/bilimadamlari.com/private_html/modules/book/book.module on line 559.

Abdus Salam

Profesör Sheldon Lee Glashow (5 Aralık 1932, Brookline, Massachusetts doğumlu) "temel parçacıklar arasındaki zayıf ve elektromanyetik etkileşimlerin birleşik kuramına katkıları ve bu çalışmaları kapsamında zayıf yüksüz akımı öngörmeleri" nedeniyle Steven Weinberg ve Abdus Salam ile birlikte 1979 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Amerikalı fizikçidir.
Günümüzde Boston Üniversitesi'nde matematik ve fizik dallarında Metcalf Profesörüdür.
Glashow deneysel olarak sınanabilen öngörülere sahip olmadığı için Süper sicim kuramı'na şüpheyle yaklaşan bilim adamlarından biridir. Harvard fizik bölümünden ayrılması, departmanın son zamanlarda bu teoriyle ilgileniyor olmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Prof. Glashow Atom Bilimcileri Bülteni 'nin Sponsörler Kurulu'nun bir üyesidir.

Eğitimi

Glashow, New York'taki Bronx Fen Lisesi'nde okumuştur (Steven Weinberg ile burada arkadaş olmuştur). 1954 yılında Cornell Üniversitesi fizik bölümünü bitirmiş ve 1959 yılında Harvard Üniversitesi'nde doktora hocası Julian Schwinger'in rehberliğinde fizik doktorasını tamamlamıştır.

Nobel Ödülü

1960'larda Glashow zayıf ve elektromanyetik etkileşimler üzerine bir hipotez ileri sürmüş, kuram daha sonra Steven Weinberg ve Abdus Salam tarafından geliştirilmiştir. Glasgow ayrıca, John Iliopoulos ve Luciano Maiani ile birlikte çalıştığı sırada zayıf yüksüz akımı öngörmüştür.
Bu önemli çalışmalarından dolayı her üç bilim adamı da (Sheldon Glashow, Steven Weinberg ve Abdus Salam) 1979 Nobel Fizik Ödülü'nü almaya layık görülmüşlerdir.